Mysteerit?

Kätköilyyn liittyvää apua laskukaavasta kompassin käyttöön
trepuska

Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja trepuska » Su 18.04.2010 20:32

Olisi nyt tälläinen kysymys, kun nuo mysteerit näyttävät joteinkin vajailta gc.comissa, ja olen jotenkin päätellyt että siihen tarvitaan jotain ''ohjelmaa''. Jos joku jaksaisi kertoa ja auttaa, niin kiitos.

Garmingeo

Re: Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja Garmingeo » Su 18.04.2010 20:37

Mitähän tuolla tarkoitat? Eipä sieltä läpi tule mitään vajaita mysteereitä. Tarkoitus on ratkaista ne. Vastauksia ei ole tapana huudella täällä saitilla. Erilaisia mysteereitä sattuu olemaan vähintään yhtäpaljon kuin tekijöitäkin.
Viimeksi muokannut Garmingeo, Su 18.04.2010 20:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

aku506

Re: Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja aku506 » Su 18.04.2010 20:48

älä ryhdy geokätköilijäksi kirjoitti: Mystery eli mysteerikätkö on sellainen jossa pitää ratkaista jokin tehtävä tai arvoitus jotta
kätkön koordinaatit saa selville

pailakka

Re: Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja pailakka » Su 18.04.2010 20:59

Samaa mieltä aloittajan kanssa. Jotkut mysteerit ovat aivan vajaita

trepuska

Re: Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja trepuska » Su 18.04.2010 21:05

Noh.. onhan niitä helpompiakin. Eiköhän se tästä, kunhan kokemusta tulee.

Avatar
kosh63
Viestit: 22
Liittynyt: To 24.07.2008 9:53
Paikkakunta: Littoinen

Re: Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja kosh63 » Su 18.04.2010 21:37

Rohkeesti vaan lähtee yrittämään, kyllä se siitä... :) Täytyy muistaa, että kaikkia mysteerejä ei kaikki edes pysty ratkomaan, vaatii erityisosaamista tai -tietämystä. Mutta yrittämällähän se selviää.

Neula

Re: Mysteerit?

Viesti Kirjoittaja Neula » Su 18.04.2010 21:41

Mysteerit tosiaan joskus ovat haastavia, mutta joskus varsin helppoja. Niissä on varmasti jokaiselle jotakin, koska toteutustavat ovat kuitenkin erilaisia. Kyllä meillä sitkeästi ratkotaan mysteerejä ja saattaa olla jopa että sen loggaaminen venyy pitkänkin ajan taakse. Aika iso osa hupia on juuri sen ratkaisun keksiminen itse - tai hyvällä porukalla.
Tsemppiä vaan yrityksiin ja jos tuntuu ettei heti aukea, niin ota vaikka tuloste ja jätä homma hautumaan ja siirry seuraavaan.
Kyllä noita mysteerejäkin hetkeksi riittää ;)
Meillä logattiin tänään 3 joista 1 oli ratkaistu jo viime kesänä.

Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muuta apua”