Joulukuusikätköily

Puhu kaikesta kaikille, kaikkien kanssa, kaiken aikaa... luonnollisesti foorumin normaalit ehdot muistaen
Ledumpalustre

Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Ledumpalustre » Ma 09.12.2013 16:33

Ensi lauantaina 14.12. metsänomistajat ja metsänhoitoyhdistykset järjestävät tempauksen, joka on jo kahtena aikaisempana vuotena toteutettu Pirkanmaalla. Nyt tapahtuma on levinnyt eri puolille Suomea. Se mukailee geokätköilyä, mutta ei ole mikään virallinen miitti tai kätköilytapahtuma. Lauantaiaamuna noin klo 8 osoitteessa www.metsanomistajat.fi/joulukuuset julkaistaan koordinaatit, joista löytyy joulukuusi - valmiiksi kaadettuna ja punaisella metsänhoitoyhdistys-kuitunauhalla merkittynä. Ensimmäinen loggaaja saa kuusen. Paikalla on myös kätköpurkki, jossa lokivihko sekä muutama lohdutuspalkinto seuraaville löytäjille. Järjestäjät toivovat merkintöjä vihkoon.
Tällä tapahtumalla metsänomistajat haluavat toivottaa kaikille hyvää joulua ja muistuttaa, että joulukuusen hakeminen metsästä ei kuulu jokamiehen oikeuksiin.
Nyt siis hyvä tilaisuus logata itselleen joulukuusi. Arvioisin kätköjä ja kuusia olevan yhteensä noin 50 sijaiten pääkaupunkiseudulta Lappiin ja Kainuuseen asti.
Farmariauto tai peräkärry liikkeelle ja menoksi lauantaina! Kannattaa huomata, että vain harvat kätköjen tekijät harrastavat itse kätköilyä, joten koordinaateissa saattaa olla pientä epätarkkuutta. Joulumieltä!

andymckoira
Viestit: 103
Liittynyt: Ma 02.01.2012 12:17

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja andymckoira » Ma 09.12.2013 17:51

Pohjois-Karjalan metsänhoitoyhdistys on ilmoittanut ettei järjestä :-(

Avatar
Kekkiss
Viestit: 229
Liittynyt: Ti 15.02.2011 22:26

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Kekkiss » Ma 09.12.2013 19:46

Tuossa yhdistyksen sivulta kopsattua:
Tässä vaiheessa vuoden 2013 joulukuusien geokätköilyssä ovat mukana seuraavat metsänhoitoyhdistykset:

Ilmajoki, Kainuu, Kalajokilaakso, Kemijärvi, Keski-Suomi, Kihniö-Parkano, Kimitönejden, Kuusamo, Kymenlaakso, Lakeus, Lounametsä, Marttila, Metsä-Savo, Mänty-Saimaa, Pirkanmaa, Pohjois-Pirkka, Pohjois-Savo, Päijät-Häme, Pääkaupunkiseutu (MTK ja Södra skogsreviret), Roine, Savotta, Tarvasjoki-Karinainen, Yli-Kiiminki.
¿uɐɐʞıʌɐʞ uıɐu ɐssɐʇ sɐʞuınʞ

Ledumpalustre

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Ledumpalustre » Ma 09.12.2013 21:10

Moi!
Kekkiss kertoi viestissään, mitkä yhdistykset ovat mukana. Tällä hetkellä mukana on jo muutama enemmän. Kannattaa pysyä kuulolla.

poppis
Viestit: 112
Liittynyt: Ma 02.06.2008 14:48
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja poppis » To 12.12.2013 21:48

Onko näissä kätköissä "special tools required" -attribuutti, eli pitääkö FTF-hunttiin lähteä sahan tahi kirveen kera?

Kajsa70

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Kajsa70 » To 12.12.2013 21:51

Kuuset ovat merkittyjä ja valmiita noukittavaksi. Löytäjän pitää vain varmistaa, että mukana on kulkuneuvo, jolla saa kuusen kuljetettua :D

kimppikoo

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja kimppikoo » Pe 13.12.2013 8:52

Ja arvaan, että n. 15 min ennen sivut eivät enää toimi, kun kaikki innokkaat kuusenhakijat pommittavat sivua refresh-pyynnöillä. Jos sivustojen ylläpito ei mitenkään ole varautunut äkilliseen kävijämäärän räjähdykseen, niin reisillehän tuo menee. Sitten pahoitellaan, että "suosio yllätti järjestäjän" ja "pahoittelemme että toteutus ei ollut kaikille tasapuolinen" :?

Jari-Matti

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Jari-Matti » Pe 13.12.2013 15:34

Joo, serverit tökkii aina tosi pahasti. Ja ne koordinaatitkin on pielessä. Se kuusikin on varmasti muotopuoli,jos sitä nyt siellä edes on. Näillä keleillä voi vielä satuttaakin itsensä. Eikä lauantaiaamuna kannata noin aikaisin muutenkaan herätä. Sitäpaitsi ostoskanavalta tulee juuri silloin mielenkiintoisia tuote-esittelyjä. Joulukin on kaupallistunut, ja nyt on kuuselta viety se vähäkin arvo pois, kun siitä on tehty tuollainen pelinappula johonkin kepsipööpöilyyn.

Tuskinpa teidän muiden kannattaa lähteä moiseen turhaan touhuun. Ei ainakaan Kangasalla. Kerron kyllä sitten, jos joku >köh< löytää sen...

vihtis83

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja vihtis83 » La 14.12.2013 8:10

Hyvin toimii sivut ainakin vielä :D

Ledumpalustre

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Ledumpalustre » La 14.12.2013 8:19

Hyvinhän nuo sivut toimivat. Positiivisuutta peliin! Ja ymmärrystä, jos naatit nyt ei ihan kohdallaan olekaan, niin kait nyt ensimmäinen löytäjä ainaknin niin ison kätköpurkin kuin kuusi erottaa :P.

MHY Mikko

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja MHY Mikko » La 14.12.2013 8:30

Valitettavasti uusien kotisivujemme julkaisualusta on hieman kömpelö, jolloin emme saa julkaistua tai päivitettyä sivuja tasan tietyllä kellon aikaan. Tasan kello 8.00 päivitin sivujamme koordinaateilla, mutta vasta "Tapahtuma"-sivu on päivittynyt: http://www.mhy.fi/pirkanmaa/tapahtuma/j ... -julkaistu

EDIT: Näköjään koko maan kätköt -lista on myös päivittynyt, löytyy täältä: http://www.mhy.fi/joulukuuset

Mikko Eskola
Metsänhoitoyhdistys Pirkanmaa

PS. Yhdellä meidän kätköistä (Gummitehtaan lähellä) on tarjolla erikoisyllätys... 8)

pyyvama
Viestit: 68
Liittynyt: Ke 27.01.2010 8:52

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja pyyvama » La 14.12.2013 8:39

MHY Mikko kirjoitti:Mikko Eskola
Metsänhoitoyhdistys Pirkanmaa

PS. Yhdellä meidän kätköistä on tarjolla erikoisyllätys... 8)
Kävimme hakemassa kuusen tuolta "erikoisyllätys" paikalta. Kuusi oli varsinainen valioyksilö ja
yllätys sellainen, että kannattaa lähteä myöhemminkin kuusta katselemaan.

Suurkiitos Metsänhoitoyhdistykselle ja maanomistajalle!

Matti & Päivi

MHY Mikko

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja MHY Mikko » La 14.12.2013 8:48

pyyvama kirjoitti:Kävimme hakemassa kuusen tuolta "erikoisyllätys" paikalta. Kuusi oli varsinainen valioyksilö ja
yllätys sellainen, että kannattaa lähteä myöhemminkin kuusta katselemaan.

Suurkiitos Metsänhoitoyhdistykselle ja maanomistajalle!

Matti & Päivi
Nopeaa toimintaa! :lol:

Täytyy kai mainita, että erikoisyllätys tuskin päivystää siellä koko päivää. :wink:

Jari-Matti

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Jari-Matti » La 14.12.2013 8:51

Roineen MHY:n kuusi lähti Tursolan kylään tänä aamuna. Kiitos! Lapset ovat innoissaan!

TuSaPiKu
Viestit: 129
Liittynyt: Ke 02.11.2011 2:17

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja TuSaPiKu » La 14.12.2013 9:19

FTF 8:25 Heinolassa. Kiitokset Päijät-Hämeen MHY:lle joulukuusesta! :)

kuusenpallo2

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja kuusenpallo2 » La 14.12.2013 9:49

Kymenlaakso stf 8.37 Kouvolasta matka kuuselle kesti vähän pitempään kuin lähiseudun asukkailla joten kiitos heille koska sain kuitenkin kuusen matkaan ja pikkulahjojakin jäi vielä seuraaville kiitosta mhy hieno kuusi ja kiva aamulenkki koiruudelle.

xlh82

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja xlh82 » La 14.12.2013 10:06

Ylöjärvi 2*FTF 8:26 ja 8:55.
Itselle ja naapurin muorille poimin kuuset.

Suunta

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Suunta » La 14.12.2013 10:19

Kaunis kuusi odotti metsässä hakijaa :D

Kiitokset Kainuun Metsähoitoyhdistykselle ja maanomistajille.

Terveisin KINI6

asaama

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja asaama » La 14.12.2013 10:41

Kiitos kauniista kuusesta Lounametsä!

Kolmen muksun kanssa ehdittiin Raision kuusen FTF:lle naapurikaupungista asti, noin 8.20 oltiin paikalla. Löydön jälkeen harmiteltiin, miksei muita näy. Onneksi sentään tavattiin STF-kuusen hakijat. Lohdutuspalkintoja jäi purkkiin runsahasti.

Koivula5
Viestit: 127
Liittynyt: Ti 11.05.2010 14:34

Re: Joulukuusikätköily

Viesti Kirjoittaja Koivula5 » La 14.12.2013 10:43

Kalajokilaaksossa Reisjärveltä saimme kauniin kuusen klo 09:22. (Sievistä DNF - ei löydetty edes purkkia [:D]...)
Kiitos!

Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Vain taivas rajana”